Tohle byly dny
Dave Hewitson

- autor "The Liverpool Boys are in Town 1978/82 - where d'ya get yer trainees from?", která popisuje vzrůst kultury ve větších detailech. Také se podílel na designu a produkci Casuals triček ve stylu 80.

Bylo zde mnoho zbývajících vzpomínek. Pátý titul v Evropském poháru přinesl zpátky myšlenky těch slavných dnů, co už zmizli. 21 let byla dlouhá doba. Pro ty, co byly dost staří na to, aby si pamatovali Bruceovi rozviklané nohy a Barneyho penalty se jim toto navždy zapsalo do paměti. Další významnou údalostí týdne byla návštěva malého města na okraji Říma. Důvodem bylo získat poslední teplákovou soupravu od Sergio Tacchini, která se nedala v Liverpoolu sehnat. Modrou s červenými lemy. Mohl za to nový film 'The Business'. Cocknejští frajírci co běhají kolem v hadrech od Tacchiniho a od Fily evokovali vzpomínky dávno zašlých dnů. Ale nenechte se zmást jejich přízvukem. Tahle móda pochází odsud, z ulic Liverpoolu.

Jak reds dobývali Evropu a vozili domů všechny poháry a trofeje, jejich fanoušci dobývali kontinent tím, že brali domů nejlepší sportovní hadry. To byly ty dny přátelé.

Casuals 80. let, teplákový soupravy, tenisový kraťasy, rozčepířený účesy a tenisky Adidas. Kult, který zplodil miliardy liber ve sportovním průmyslu. V 80. letech teenageři z celé země kupovali hadry, aby takto vypadali. Každý klub v zemi měl svou bandu takhle oblečenejch fandů, ale kde se to všechno vzalo a začalo?

Pravda se nachází tady na Merseyside. Poďmě přetočit léto 77. Liverpool FC zrovna ukořistil první z mnoha Evropských pohárů a dav, který toto sledoval pak pařil celou noc, ve svých zářivých džínách, v košilích s fly away límci a v šálách co měli omotány kolem zápěstí. V tomhle čase začínala nová sezóna a někteří vyvolení použili břitvy na to, aby odpárali límce ze svých košil a vymysleli dědkovskou košili (bez límce) a nebo plenili starý skříně, aby našli košile s malym límcem, co se nosili v 60. letech. Šály byly odhozeny, úzké džíny nebo roury se začínali nosit, ale nejdůležitější ze všeho byli tenisky značky Adidas Samba, které zbožňovali mnohé nohy. Samby byli nejdražší z celé řady černejch tenisek od Adidasu, jakými byli třeba Bamba, Mamba, Kick a V.I.P.

Přišli měsíce, kdy Samby byli boty co musel mít každý k tomu samozřejmě pár rovnejch džín od Loise. Taky se začínal rodit nový zženštilý účes. Krátkej vršek na jedné straně, ale dlouhé vlasy na okraji. Tenhle účes se stal synonymem pro první Casuals. Kořeny tohoto účesu by se dali najít na obalu alba ´Low´ od Davida Bowieho. Byl na něm jeho obrázek, jak sportuje s timhle účesem. Lidi kopírovali jeho účes, byla to asi to jediné co je ovlivnilo, každá hudba měla svojí kulturu.

Název Casuals se neobjevoval pár let, až do roku 1983, kdy se objevil v časopise The Face, tady na Merseyside si tahle nová kultura následovníků trendů říkala straights, squares nebo smoothies.

Jak se jeden Evropský pohár přelil do druhé, rok 1978 viděl oblečení takto. Základní rovný nebo rourový džíny a tenisky Adidas nabývali na hybnosti. Značky se měnili měsíc za měsícem, po Lois následovali Inega, Jesus, F.U.'s, Second Image, Fiorucci, Ritzy, Ciao, Flemings, seznam byl nekonečný, ale společný faktor byl, že si je musel mít předtím než kdokoliv jiný.

Obuv na tom byla podobně fanaticky, Pody, College, Kio's a Kickers, tyhle všecky byli v módě od 78 do 81. V rozmezí těchto tří let se staly základem toho, osvobodit Evropu od nových a drahých tenisek od Adidasu.

Sezóna, která vyvrcholila vejletem do Paříže začala v méně okázalem stylu než předchozí, kde se hrálo v Německu. Bylo to na tomto výletě, kde se chytili nové tenisky, co zatim nebyli vidět v Británii.

Lidi si přivezli z tohoto výletu Adidas Comfort Strapover a ostatní na Merseyside se jich ptali 'kdes vzal tyhle tenisky?'. Najednou mít vymykající se typ tenisek znamenalo víc než mít lístek za Tansalpinský vejlet. Transalpino byl levnej studentskej lístek na vlak. Měl na sobě napsanou cílovou stanici, takže bylo možné koupit levnej lístek do Le Havru nebo Ostende a pak to vygumovat a napsat tam cíl, kam jste se chtěli podívat. Gumování Transalpinského lístku se stalo famózní v těch časech.

Boty Strapover se stali povinností na zimu. Rok poté co se sháněli více nebo méně Adidas Forest Hills, Stan Smith a Diadora Borg Elite, se situace ustálila. Kontinent se stal velkým zdrojem inspirace a každý se těšil na další losování Evropského poháru.

V dubnu 81 se Liverpool střetl venku v semifinále s Bayernem Mnichov, v domově Adidasu. Sen se splnil mnoha fanatikům Adidasu. Vidět Liverpool v dalším finále a mít doma další pár Adidasek Modely Grand Prix, Grand Slam a Trimm-Trab byly považovány za moc drahé pro UK trh, ale fanoušci se vrátili zpět narvání spoustou párů Trabs, a lidé na Merseyside se po nich mohli utlouct. Tyhle borci s drahym vkusem na boty odstartovali styl, který záhy explodoval po celé zemi. Když byli reds na výjezdu po zemi, domácí jim mohli jejich styl jen závidět. Nejen že podporovali nejlepší Evropskej tým, ale ještě ke všemu byli nejlíp oblečení. Zapomeňte na všechny italský scooter boys (Versace, Armani), tenhle styl byl vytvořen těmito borci a měl globální efekt na celý sportovní průmysl. Tento styl definoval revoluci v pánském oblékání. V roce 1982 se Wade Smith stal prvním maloobchodním outletem, co prodával jen značkové věci. Dovážel poslední modely tenisek, tržbu odhadoval na 26.000, ale první rok prodal za 110.000. Model tohoto obchodu se kopíroval po celé zemi.

Během letních měsíců v letech 1976 do roku 1980, se Bjorn Borg dostal přede všechny a dobýval Wimbledon. Jeho styl byl mikina Settanta od Fily, kraťasy Fila a boty Diadora Borg Elite, tenhle styl měl velký efekt na mnoho lidí. Výlety na kontinent nyní byli ve znamení sbírání tenisových věcí. Léto 82 bylo v Liverpoolském centru ve znamení teenagerů co chodili po městě oblečeni jak tenisové hvězdy. Fila Settanta a teplákovky od Terrinda tracksuits, polo košile, kraťasy, ponožky od značek, co nosila většina tenisových hvězd, jako Sergio Tacchini s jeho Dallas teplákovkou, Ellesse, Cerruti 1881 a Australská L'Alpina se stali masovými. Styly nás provázeli začátkem 80. let. I když první existovali ve dvou sezónách předcházející Římu 1984 ani pak nezpomalili tuto vzkvétající kulturu. Na letní prázdniny do Itálie, práce mnoho tejdnů v Německu, návštěvy koncertů a výlet na výhru poháru Aston Villy v roce 82 zabezpečilo, že zboží se dostalo až ke svým břehům.

Umíráček pro Casuals kulturu bylo léto lásky 88, ale to jinej příběh. V tomhle čase, když jsi si zavazuješ svůj pár Adidasek, vzpomeň na pár sekund na ty slavný dny co byly. To byly ty dny vskutku.

(Zdroj: LIVERPOOL.TV r.2005)
preklad Peddy, Backstreet Battalion