Italia

Už dlouho jsem si chtěl splnit svůj sen o squatování v jižní Evropě a navštívit přátele. Dlouho jsem to odkládal a v listopadu jsem konečně odjel, též díky mé fakovačce armádě. Nebylo to tak jednoduché (hafo peněz, úřady, rozlučky...), ale 14.11. jsem odjel. V Práglu jsem si zašel s kámošem na pivko a v 11 večer vyrazil parádním dvoupatrovým busem do Milána. Cesta celkem v poho - hořící kamion u silnice, ranní alav - jo pohoda! Z Milána jsem jel dalším autobusem do Turína. Po cestě se mi roztrhl batoh a naštěstí tam jela taky nějaká češka, tak mi půjčila šití. V Turíně mě její manžel hodil ke squatu. El Paso jsem našel hned, nešla přehlídnout krásná stará budova, celá posprejovaná mezi těma hnusnýma moderníma barákama. Za chvíli přišli přátelé s YOUNGANG, ale to už jsem se seznámil s hafo lidma - hlavně týpci kapely CONTESTAZIONE byly ok. Přitáhl jsem 2 flašky slivovice tak jsme je vyžahli. Dalo jim to docela zabrat:) Večer následovalo v Čechách něco nevídanýho. Lidi z El Pasa uvařili asi pro těch 30 lidí - (kapely a jejich přátele) výbornou večeři a všichni jsme jedli u jednoho stolu, pěkně u krbu, jako jedna velká rodina - punx, HC, sharp, anarchisti, rash, starý teknaři...Všichni všem nalejvali výborný domácí víno a házeli do sobě chleba. Fakt rodinná pohoda a sranda. Tohle si člověk musí opravdu zažít!!!
Což je dost zvláštní, tak koncerty v Itálii začínaj hrozně pozdě - většinou po 12 večer!!! Možná proto na koncertech uvidíte 90% lidí přes 20 let a z nich velká většina přes 25 let. Viděl jsem většinou skins mezi 25-40 lety a anarchisti okolo 30, 40, 50 let!! Holt jinej kraj mrav. Okolo 11 už bylo narváno k prasknutí všema možnýma i nemožnýma lidma a dokonce i hafo mods a mnoho hezkých skingirls. Zvlášť jedna černovlasá mi učarovala:) no, ale první to rozjel nějakej old school hc band. Já moc hc nemusím, ale tohle byl dobrej mazec. Po nich nastoupily CONTESTAZIONE a předvedli údernej sharp mazec. Drtička na zkurvený rac sračky pro mrdky!!! Jako poslední hráli v Itálii dobře známí PAZZA PARTE. Ty jsou o něco melodičtější a silně mi připomněli italskou kapelu ERODE. Byla vynikající tahle sharps punx smečka. Pravice a nacionalismus tady nemá místo!!! Bohužel moc lidí nepařilo, ale komu by se chtělo ve 4 ráno:)
Též jsem se zde seznámil s Ernestem co bydlí v Římě ve squatu a to díky mé šále FC Bohemians Praha. Ernesto studuje češtinu už hodně let a bydlel v Ladronce. Druhej den byl všude obrovskej bordel a musel se uklízet celej squat. Ten kdo říká, že squateři jsou špíny tak je sám špína, protože takhle neuklízíme snad ani doma!! A co teprve koupelna v El Pasu?! Takovou nemáme ani doma. Též jsem zaslechl o nějakým švýcarským squatu kde maj plaveckej bazén!
Život v italských squatech je v pohodě! Elektrika, voda, nájem je zadáčo, ve většině squatů maj počítače s netem, fax, pevnou linku, kopírku, pračku... Platí jen plyn a pevnou linku a internet. Většina lidí chodí do práce, ale dostávaj též neprodané zboží z trhu, pekárny...
Je to zvláštní, ale zde opravdu funguje anarchismus v praxi. Všichni společně pracujou pro blaho své komuny - vaří, uklízí, opravují, staví... Nikdo nikomu nemusí říkat co musí, protože vše dělají z vlastní iniciativy. Všichni jsou hrozně šťastný a jsou pro každou srandu. Je jasný, že každej musí mít svůj pokoj a svý soukromí, aby to fungovalo a ono to opravdu funguje! Bohužel si nejsem jistej, jestli by to fungovalo i ve velkém měřítku, zkusit se má ale vše, takže možná jednou?!
Dalších pět dní jsem bydlel v El Pasu a poznával Turín. El Paso je velmi hezký místo, ale večer byla hrozně velká zima. Příštích sedm dní jsem bydlel u Frederica - basák z YOUNGANG. Vážně pohodovej týpek jak sviň, jen jeho vlčák mě furt kousal do nohou:( O víkendu v pátek jsem jel s S-CONTRO, kde též hraje Frederico na basu do 400 km vzdálené Florencie. Tam jsem byl dost v šoku, protože to bylo stalinistický central sociale - všude sovětský a kubánský vlajky!!! Nic pro mě!!! Ale jinak to byl úžasnej squat. Úplně nová moderní budova se 3 patrama! Fakt hrozně moc veliký a velmi hezký! Jmenuje se "CASS DI MUTUO SOCCORSO". Ale myslím, že je to jen na koncerty a nikdo tam nebydlí. Taky to byl jedinej koncert, kde jsem viděl socku, byl to nějakej anglán. Tady je fakt málo socek - občas se někdo zeptá na cígo, ale to je normální.
První tři kapely byly příšerný metalový nářezy. Byl jsem hodně rád když nastoupili S-CONTRO. Hrajou dost úderný Oi!-core se silným politickým nábojem. Zpěvák je dvoumetrovej rash kterýmu je 32 let a hodně pohodovej člověk. Pod podiem bylo hustý pogo i když byly čtyři ráno! Pak jsme dali ještě pár piv, jointů, zapařili na disco alá 80.léta, kytaristu Pelého kousl pes do nosu a ještě se poblil. Ráno ještě nachcal pes druhýmu kytaristovi do bot a ten se pak ještě poblil v autě.
Přijeli jsme domu asi na hoďku a jeli na HC koncert do městečka Bra. Bohužel jsme propásli první kapelu WINNY THE SINGER a po nich to rozbombili přátelé z HC skins kapely STANDING STRONG. Tomuhle říkám HC!!! Nejlepší song byl skinheads punx! Po nich hráli TSUNAMI, který jsem prokecal a jako poslední AFFRANTI ze Savony (odtud jsou i Klasse Kriminale). Hrajou velice emotivní hc s občasnými emo pasážemi a je to velice srdceryvná muzika, kterou hrají třicetiletý chlapy. Koncert byl též v pěkným squatu "C.S.O.A. Babylon".
Cestou zpátky jsem zašli ještě do caffe, tak jsme potkali nějaký holky, který chtěli hodit před diskotéku, tak jsme je tam vzali. Jenže za chvíli s náma chtěli šukat a natáčet to na video. Jenže ta jedna je bisexuální konkubína a "druhá" transexuál z Brazílie:) Tak jsme je odvezli a rychle pryč!
V neděli odpoledne jsme šli pěkně na fotbal, kde jsem dostal kšiltovku, zin a placky CALCIO TORINO. Tomu taky kluci fandí. JUVENTUS je jen pro bohatý! Ale oba týmy maj společnej stadion, kterej je hrozně obrovskej. Hráli s ALBINOLEFFE což nebyl prý moc důležitý zápas, a proto přišlo málo lidí. Pro mě to byl, ale nejhezčí fotbalovej zápas v životě! Každá část má svý dva "roztleskávače" s mikrofónem a velkýma reprobednama. My jsme šli do tý nejortodoxnější části fans - tzv. "ULTRAS GRANATA". Takovou fotbalovou atmosféru jsem ještě nezažil. Celý dvě hodiny se jenom zpívali fotbalový hymny, mávalo vlajkama a šálama. Ještě dvě hodiny po fotbale jsem měl červený ruce od tleskání a týden mě bolelo v krku. Fanoušci byly šťastný jak blechy protože TORÍNO vyhrálo 4:0. Jen si všichni prohlíželi mojí šálu FC BOHEMIANS. Jedinou chybou je malá skupinka dětí co si hraje na nácky - ORANATA CORPS. To jsem taky poprvé viděl italský nácky. Samí disko a techno děti. Asi jen pět mělo bombry a jeden dokonce placku THE OPPRESSED:) ULTRAS GRANATA ale tvoří jen mraky sharps, punx, anarchistů, skejťáků.....Takže tyhle pravicový disko dětičky sou v rohu a všem pro smích. Taky se na fotbale hrozně hulí tráva - skoro jak kdybyste tam hodili dýmovnici:)
V Itálii je většina fans antifašistických a hodně doleva. Jsou to EMPOLI, LIVORNO, PERUGGIA, PISA, TERNI, FIORENTINA, 2 FLORENCIE, ATALANTA Z BERGAMA... ale třeba LAZIO ROMA začínali jako levicový fans a ještě teď je tam velká skupina levicových fans a řežou se s těma pravičáckejma. Nejznámější nazi fans jsou ve Veroně (odtud jsou i LOS FASTIDIOS).
Než jsem přijel tak v Římě zatkli anarchistu Massima Leonarda při jedný demonstraci a právě v této době se konalo velký množství benefičních koncertů pro celý Itálii, aby se mohli zaplatit právníci. I první Oi! koncert byl benefit pro Massima. Tady si vážně lidi nenechaj nic líbit a dokážou udeřit na kapitalistickej systém. Jasný, že se najdou rozbroje, ale když jde o nácky a boj proti systému tak jsou všichni jako jedna pěst!
Snad všichni skins jsou doleva a radikální antifašisti. Poznal jsem jednoho 33-letýho typa v Turíně co maká v autoservisu a má rodinu, ale stále skinhead jak svině. Dost jsem čuměl, když i chlapi od něj z práce podporujou CNT (anarchistický odbory) a maj to i na dveřích společně s velkou samolepkou sharp, FC.St.Pauli...
Jen sem nechápal když se mě rash ptali jak bylo za komunistů, jestli byly lidi chudý a bez práce jako dneska. Když jsem jim řekl, že všichni měli práci, ale šťastný nebyly, tak se hrozně divily proč, jeden rash se dokonce vytahoval s takovou tou koulinkou co v ní je voda a jako tam sněží - tak on tam měl fotku stalina a byla z ČSSR:) Myslel jsem, že prasknu smíchy.
Poslední tři dny jsem bydlel u zpěváka z S-CONTRO. Je mu už je 32 let, ale bydlí s punkáčem a HC-skinheadem. Docela dobrá sebranka! Furt se jen kalilo, hulilo a žralo:) Stephano má pěkný tattoo studio jménem "HARD SKIN".
V Turíně jsem poznal opravdu mnoho skvělých lidí a nerad jsem odjížděl do Říma. Ještě jsme s kámošem vyměnili fotbalový šály na věčný přátelství.
28. listopadu jsem vyrazil vlakem na 700 km dlouhou cestu do Říma. Skoro celá cesta vedla pár metrů do moře. V Římě bylo hned znát hezčí počasí. K Torre Maura Occupata jsem dorazil poměrně snadno. Nachází se na jihovýchodě Říma na periférii mezi panelákama. Takže mi to připomínalo Most. T.M.O. je kousek od čtvrti odkud pochází legendární italské oi/punk kapely KLAXON a F.U.N. z 80.let. T.M.O. už je obsazenej 13 let takže za něco stojí a hlavně není bolševickej. A hned jsem se tam pěkně zabydlel. Jako všude jsou zde roztodivný sochy a zlátaniny z harampádí. Před EL PASEM maj velkýho robota. Asi okolo 11 to začíná rozjíždět římská sharp smečka Duap oblíbená v celé Itálii. Též mají zpěváka z Colonna Infame Skinhead, ale je to melodičtější než C.I.S. Další to rozjeli Los Fuck In Vaticanos Blood, v kterých zpívá právě protizákoně zadržovaný Massimo Leonard. Tento koncert byl též benefit pro něj. Jenže oni zpěváka tento koncert nepotřebovali!, protože zpívali všichni lidi pod pódiem s pomocí ostatních členů kapely. Nikdy jsem nic takového neviděl!!! Každou píseň vylezl na pódium nějakej punker, skinhead, anarchista a zpívali třeba celej song. Pod pódiem bylo i mraky skinheadů co zpívali anarchistický hymny. Neskutečnej zážitek!!!
Poslední zakončily tento krásný večer římská sharp drtička Colonna Infame Skinhead, na kterou se všichni nejvíc těšili. Hned při prvním songu se rozpoutalo pogo peklo a všichni lezly na pódium řvát do mikrofonu. Zahráli všechny známé songy + nové, největší úspěch měl song Giustilia Di Strada. Na tohle jsem též zapařil a zazpíval. Přišlo opravdu hodně lidí a mraky nádherných renees.
Ve středu 3.12. jsme měli takovou nečekanou a nechtěnou návštěvu. Tak si tak pěkně spim a najednou slyšim rány a řev. Myslel jsem, že psi dělaj bordel (bylo jich tam pět + čtyři štěňata) a někdo na ně křičí. V tom někdo vykopl dveře a vlítl dovnitř chlapík s bouchačkou a začal řvát "carabinieri!!!". Měl jsem dušičku menší než mozeček fašisty a viděl jsem se za mřížema. Postavili nás na chodbu a prohledávali naše pokoje a věci. Trvalo to asi hodinu, pak si nás vyfotili, vzali pár fotek, videokazetu a jeli zase dál. Byli tam celkem v šoku ze složení - tři Španělé, Američan a Čech. Já dělal, že neumím italsky ani anglicky, takže když na mě mluvili, tak jsem radši jen kejval ramenama. Pak ten jeden řekl, že jsem "čéko" - znamená to Čech, ale i blázen - totální hňup (ale jinak napsaný). Tak si mysleli, že jsem blázen dokud jim to nevysvětlil:) Nejhorší zostuzení bylo, že nám sebrali rudočernou vlajku s áčkem co vlála nad T.M.O.!! :/ Pak těch 14 nácků v uniformách vlítlo do squatu Caslina kousek od nás a lidi odvezli na stanici. Squat zavřeli a zazdily! Nechápu proč ty fašistický úderníci berou domovy mladým lidem!! Večer je všechny pustili a šli bydlet k nám na týden + deset psů. Útoky byly reakce na páteční koncert pro Massima Leonarda. A též hledali anarchistu, co měl údajně zkopat tajnýho fízla na demonstraci společně s Massimem. Nakonec ho chytili v Neapoli.
6.12. se mi splnil jeden z asi miliardy snů. Ve Villago Globale se konal koncert Laurela Aitkena!!!!
Vyrazil jsem už dopoledne a mezi dveřma potkávám opilce Ernesta s pivem, jak se vrací z pařby:) busem jak jinak, než na černo k čtvrti Sant Lorenzo. Dříve to byla čistě dělnická čtvrť, ale i dnes je to velmi levicová a antifašistická čtvrť. Úzký uličky mezi starýma dělnickýma budovama, na všech zdech revoluční a protistátní nápisy a plakáty. Je to velice zvláštní místo a každou chvíli čekáte kdy tam bude barikáda s anarchistama:) Tam jsem taky potkal obrovskou demonstraci proti EU a Berlusconimu, kam přijeli lidi z celý Itálie - starý, mladý, odboráři, anarchisti, ale i hafo skins & punx. První jsem se šel mrknout na Stally Brown - je to klub, kde se scházej antifašistický skins. Pak na uličku, kde je street shop, kterej vlastní kluci z Duat, vedle je udergroundový rádio, kde pouštěj street muziku, dál shop, kde prodává asi 40-ti letej skinhead a hlavně knížky o skins, punx, hooligans a něco málo muziky. Na proti je shop pro antifašistický fans a vedle antifašistická hospoda, to se musí vidět!! Celá ulice je polepená plakáty a nechybí anglické a rudočerně vlajky a nebo baskický či se škrtlim hákáčem!!! V St. Lorenzo najdete též mnoho obchodů s muzikou!!
Večer jsem jel do Villago Globale, který je přímo u řeky. Jsou to bejvalí jatka, takže je to obrovskej squat. Je to základna Ya Basta! A kubánská vlajka na stožáru mě moc nepotěšila. Uvnitř to bylo ale moc hezký! Bydlí zde ale jen 20 lidí. Jel jsem sám, ale hned jsem se seznámil s jedním Němcem a nakonec se u stolu sešla dobrá společnost - Čech, Němec, Chillan, Polka, Senegalec, Ital, Španělka a Švýcarka! Byla to vážně pohoda!
Koncert začal asi v půl druhé a na placu bylo narváno množstvím různých lidí mnoho mods a modetek! Taky jsem viděl renee z Číny a nádhernou rendu černošku, nejdřív zahráli asi 7 songů bez Laurela a pak se objevil na podiu poslední opravdovej skinhead na světě a všichni jásali. Je to takovej malej, ale pro mě obrovskej rude boy, co by mohl být můj praděda. Je to opravdová živoucí legenda a hlavně si to zaslouží právem, vstup byl jen 5 Euro!!! Zahráli všechny hity, jako "Skinhead", "Sally Brown" a hafo míň známých songů co složil ještě na Jamajce. Tekly mi slzy radosti jak malýmu klukovi:) bohužel ve tři ráno byl konec, ale pařil jsem do rána na ska & reggae. Koncert byl v takovým obrovském stanu, ale bylo to v pohodě včetně lidí. Jen mě tam srali nepolitický oi! skins co furt do každýho strkali, vyvolávali problémy a chovali se jak nějaký náckové. Byli tam s nimi i takový divný idioti s italskýma vlajkama. Pak nějakej dvoumetrový sharpák chytl pod krkem dva čůráky a ihned zmizely:)
Též jsem se tam seznámil s asi 80-ti letým rastamanem ze Senegalu, kterej procestoval snad celej svět a umí snad asi dvacet jazyků. Na squatech se dají potkat opravdu neobyčejní lidé. A ne jak si myslí plno omezených čůráků! Hafo lidí jsou opravdový cestovatelé, skvělý umělci, neskuteční kuchaři. Potkal jsem jednoho typa co bydlel ve squatě v Granadě z 20-ti členou komunitou Čechů a Slováků je to dost zvláštní, ale většina lidí ze squatů nejsou punkáči, ale spíš "normální" lidi, který jsou otevření všemu a poslouchají širokej okruh muziky.
V Itálii je několik druhů obsazených baráků. První jsou anarchistický squaty, jenž jsou podle mě nejlepší - je tam čisto, žádný fetky, jsou to svobodný a otevřený místa, kde jsou lidi dost v pohodě. Pak jsou to "squaty", kde bydlí punkbestie - barabizny pro feťáky, špína, žádná hygiena a nekonají se zde žádný koncerty. Pak jsou tu "centry socialy" - často jsou to už zlegalizovaný místa, většinou se zde konají jen společenské akce a málo lidí zde bydlí. Jsou to komunisticko-stalinistický místa, často spolupracujou s úřady a jde jim hlavně o politiku.
V celý Itálii může být okolo dvě stě squatů!! V Turíně je přes dvacet squatů a to samé v Miláně. EL PASO v Turíně je druhej nejstarší squat obsazenej od roku 1987!!! Když ho obsadily, tak vykopali díru před branou a při policejním zásahu spadlo policejní auto do tý díry:)
Nejstarší Italský squat je "FORTE PRENESTINO" v Římě asi 1 km od T.M.O. Je to vojenská pevnost z druhé světové války!! Je to vážně neskutečné místo! Viděl jsem v Římě squat Astra - je to takovej panelák v kterým bydlí 66 lidí!!! Mě se ale moc nelíbil.
V sobotu 13.12. byla další akce v T.M.O. V garáži jsme postavili boxerskej ring a bar. Opět to byl benefit na uvězněné anarchisty. Přijeli Antifa box z Turína a k mému překvapení a přátelé skins! Proti nim nastoupili lidi z T.M.O. a přátelé. Před zápasem vystoupila nějaká hip-hop kapela, ale bylo to ok! Kluci a holky z T.M.O. si vzali kostými. Byli zde ukázky dívčího kick boxu, pak už jen kluci Kung-fu a ostatní box. Šlo hlavně o srandu, takže žádná krev netekla, i když pár monoklů bylo. Zvítězily Antifa box, ale vlastně prohráli, protože ten kdo vyhrál, tak prohrál:) No prostě hlavně sranda.
Poslední dny jsem cestoval po Římě a památkách - koloseum, antický Řím, Vatikán.... vážně nádhera!!! Ve městě jsem toho viděl opravdu hodně. Od boháčskej čtvrtí po čtvrti těch nejchudších na předměstských ghettech. Není to vážně hezkej pohled. V Římě je opravdu hodně bezdomovců a žebráků.
Ani jsem si toho nevšiml, ale poslední dny jsme v T.M.O. byli osm cizinců ze sedmi zemí - ČR, Polska, Španělka, Švédska, Kanady, Německa a USA. Jo to byla pohodička a flákáníčko:)
Jednou jsem se rozhodl, že jen tak pojedu busem č.105 na konečnou kdesi za městem. Na nějaký zastávce nastoupil nějakej skinhead. Nejdřív jsem myslel, že je to nácek, ale pak jsem si všiml placek 4SKINS a SELECTER. On si všiml zas mý placky oi! A už jsme kecali, šli jsme k němu dom na pastu a víno, po obědě jsme jeli do horský vesničky Frascati společně s nějakým punkerem. Jak jinak než na výborný víno a pívo. Do hospody přišel nějakej tip, co vypadal jako Elvis s jižanskou vlajkou na křiváku. Myslel jsem, že je to nějakej psychobilly, ale byl to zasranej nácek. Když si k nám sedl, tak jsem si všiml, že má další nášivku s lebkou totenkopf s italskou a jižanskou vlajkou!! Okamžitě jsem mu řekl, že jsem všechno sharp a jestli je nácek. To už jsem ho zasypal všema nadávkama co znám. Sedl si k jinému stolu za chvíli přišel nějakej černoch a začal se tady s tím náckem objímat a pak si sedl k nám po chvíli nám ukázal tetování na tý jeho černý pazouře - měl tam hustě SS a Lazio Roma!!!:). To jsem se válel po stole smíchy takhle vypadalo mé setkání s italskýma náckama:)
Jinač Frascati bylo před několika lety známé obrovskou nacistickou scénou, což je vidět na všudy přítomných nazi nápisech. Teď je tam ale jen jeden bonehead. Viděl jsem tam ale mnoho plakátů Forza Nuova, tak nevim.
Italská WP/RAC scéna se soustřeďuje hlavně ve vesnicích v okolí velkých měst. Prostě zasraný tupý vidláci! Např. v Turíně je deset aktivních nácků + možná padesát disco dětí. A to samé je v Miláně. Na to, že v obou městech žije přes milión lidí je to k smíchu, náckové jsou tady jen nápisy na zdech a jednou za čas vylezou z kanálu, udělaj v přesile útok a zase zmizí jak krysy. Prostě mrdky!
Nejznámější organizace jsou Liga Norda Forza Nuova, Fronta Nationala.... ale členská základna v celý Itálii je asi jen 300 členů pak je tu pár politickej stran a jednu vede dokonce vnučka Mussoliniho!!!
21.12. jsem vyrazil dom vlakem do Termini a odsud 800 km vlakem do Bolzana. Cesta byla OK! Viděl jsem Florencii, Bolognu (odtud jsou legendární Nabat), Veronu (odtud jsou zas Los Fastidios). V Bolzaně jsem měl dost času a snad celej jsem ho prošel - byli tam krásný vánoční trhy. Na autobusáku jsem potkal holky ze Slovenska a nějakýho kluka z Čech v buse jsme si sedli do zadu a celou cestu byla prdel. Málem jsem nejel, když mi říkal, že není místo, ale nakonec bylo. V Práglu jsme s kámošem čekali tři hodiny na bus a ještě musel jet na Václavák vyměnit eura. Byla to hrůza - když jsem odjížděl z Říma, tak bylo 15°C a sluníčko. A v Praze asi - 50°C a sněžilo:) Na konec jsem dorazil po 28 hodinách domů.
Chtěl bych poděkovat Johnnymu, Fredericovi, Stephanovi... a všem lidem z Torre Maura Occupata za vše, co pro mě udělali.

Ciao Krachy

Kontakty: Torre Maura Occupata, Via delle Averle 10, Roma, 00 169 (jede tam bus č.105 z Termini, vystoupíš na zastávce Walter Tobaggi, na levo je Via W.Tobaggi, Po 200-300 metrech je napravo Via Delle Averle) www.forteprenestino.net
www.ecn.org/babylon
www.ecn.org/elpaso
www.munneza.tk - na této adrese jsou mraky kontaktů na squaty